Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / PELİN CENGİZ / ÇEVRE BİLANÇOSU 2015 – II
05 Ocak 2016

ÇEVRE BİLANÇOSU 2015 – II

Türkiye’de çevreci mücadele ve çevre katliamı açısından 2015’in ikinci yarısı böyle geçti...

Bu bilanço çalışmasının ilk altı aylık bölümünü okumak için tıklayınız.
 
TEMMUZ
 

Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri “Dünya Kültür Mirası” olarak tescillendi. 

Yeşil Yol projesine gelen tepkiler sonrası Rize Valisi Ersin Yazıcı, köy muhtarları ve turizm derneklerinin temsilcileri ile bir araya geldi. İki muhtarın karşı görüş bildirdiği, yedi muhtarın ise onayladığı projenin “Doğaya daha az zarar vermek koşuluyla” devamı yönünde karar alındı. Çevreciler, “Yedi muhtarın imzasıyla bu yola meşruiyet kazandıramazsınız. Lütfen buyurun gelin, muhtarları ikna ettiğiniz gibi bizleri de ikna edin" diyerek tepkilerini dile getirdi. Vali Yazıcı'nın muhtarlarla yaptığı toplantı sonrası, “Kimse ahkam kesmesin. Bu yolu yapacağız” açıklaması tepkileri artırdı.
 
Yeşil Yol Projesi için Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun Yaylası'na tepkiler nedeniyle sokulamayan iş makineleri, vadinin arka tarafındaki Samistal Yaylası'na komando birlikleri eşliğinde getirilerek yol çalışması başlatıldı. Dozerin geçeceği güzergahın önüne elinde sopasıyla oturan Havva Bekar, “Yaylaların yolu birleşmeyecek. Kesinlikle istemiyoruz. Vali bize çapulcu diyor. Çocukluğumuzdan beri burada yaşıyoruz. Vali, Kaymakam kimdir? Ben, ben, ben, halkım ben” diye isyan etti.
 
İstanbul ’da, Maslak 1453 adlı toplu konut projesinin inşa edildiği alanda 5504 metrekare alanın ormanlık alanın devamı olduğu anlaşıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu arazinin orman vasfıyla tescili için dava açılması amacıyla Hazine’ye ihbarda bulundu. Fakat Hazine, arazinin 2010’da TOKİ’ye satıldığını, TOKİ’nin de imar planlarını değiştirdiğini ve inşaata başlandığını belirterek, dava açmayacaklarını açıkladı.
 
Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Efes Antik Kenti ve Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçelerinin “Dünya Kültür Mirası” olarak tescillendi. 
 
İzmit Körfezi'ndeki mavi bayraklı Altınkemer Plajı kirlilikten kaynaklandığı belirtilen alg patlaması nedeniyle kızıl renge büründü. Kıyı bölgelerin kahverengi olmasına ve bölgeyi kötü bir koku kaplaması nedeniyle bir çok kişi denize giremedi.
 
Sarıyer ve Beykoz geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan 3. Köprü'nün bağlantı yolları ile ilgili imar planı değişikliği, İstanbul 8. İdare Mahkemesi'nin iptal kararının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.
 
Balıkesir'de Albayrak Turizm’in kurmak istediği kağıt üretim tesisi ve enerji santraline yönelik tepkiler artarken, halk projeyi anlatmak için Paşaköy Mahallesi'ne gelen yetkililere tepki gösterdi. Mahalle sakinleri, “Termik santral istemiyoruz” sloganı attı, projenin iptali için dava açacaklarını söyledi.
Erzurum Uzundere’de Türkiye'nin meyve veren tek anıt ağacı olan tescilli dut ağacı, içinde bulunduğu parka yapılacak olan yeni hükümet konağı için kesildi. Anıt ağaçla birlikte parkta 100 yıla yakın tarihi bulunan ceviz ve kiraz ağaçları da iş makinelerinin kurbanı oldu.
 
Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA), tüm dünyadan 413 bilim insanından gelen son verilerle her yıl bir rapor yayımlıyor. 2015’te yayımlanan raporun ortaya koyduğu tablo öncekilerin hepsinden daha ürkütücü: Rapora göre dünya, rekor sıcaklık, rekor su seviyeleri, daha fazla sıcak gün, daha az soğuk gece , artan kasırgalar, inanılmaz boyutlara ulaşan kirlilik ve hızla eriyen buzullarla karşı karşıya.
 
İngiliz petrol devi BP ve ABD makamları ile sivil toplum temsilcileri arasında varılan anlaşmaya göre, sebep olduğu zararlar sonucu BP’nin 18.7 milyar dolar tazminat ödemesi kararlaştırıldı. Meksika Körfezi’ndeki BP platformunda 2010’da yaşanan patlamada 11 kişi hayatını kaybederken Körfez sularına petrol sızıntısı üç ay durdurulamış, çevredeki tüm kıyılara ulaşan petrol, etkileri yıllarca sürecek bir çevre faciasına neden olmuştu.
 
Haziran sonu ve temmuz ayının ilk iki haftasında Orta Avrupa’yı kavuran anormal sıcaklar Avrupa’da binden fazla kişinin ölümüne yol açtı.
 
Chan-Hom tayfunu nedeniyle Çin'in kıyı kesimlerinde bulunan 865 bin kişi güvenli bölgelere taşındı. Yüzlerce tren ve uçak seferleri iptal edildi. Tayfun sonrası Japonya'nın Okinawa ve Miyako bölgelerindeki 42 bin ev elektriksiz kaldı. Tayvan'a doğru etkisi artan tayfuna önlem olarak borsa ve resmi binalar açılmadı, okullar tatil edildi, tehlikenin öngörüldüğü bölgelere asker yerleştirildi.
 
AĞUSTOS
 

Edirne'de taş ocaklarının doğada yarattığı büyük tahribat, yamaç paraşütü ve paramotor pilotu Yılmaz
Özkaya tarafından havadan görüntülendi.
 


ÇED raporu 2009’da onaylanan Cide HES’e karşı başlatılan mücadele olumlu sonuçlandı. Kastamonu Cide’deki Loç Vadisi halkının mücadelesi sonucunda WWF Türkiye, Doğa Derneği ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın da müdahil olduğu Cide HES’la ilgili davada, Danıştay ÇED raporunu iptal etti. Dava sürecinde Orya Enerji'nin bölgede 8000 ağacı kestiği kaydedildi.
 
Türkiye’de yaşanan aşırı sıcaklara Büyük Okyanus’taki deniz suyu yüzey sıcaklığının artmasından kaynaklanan ve en son 2009 görülen El Nino’nun sebep olduğu, ilerleyen dönemde de kuraklıkların görüleceği belirtildi.
 
Artvin’in Hopa ilçesinde etkili olan şiddetli yağış sel baskınlarına neden olurken, çöken bir binada sekiz kişi yaşamını yitirdi. İncelemelerde bulunmak üzere bölgeye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu, vatandaşlar “Karadeniz sahil yoluyla, barajlarla bu ülkeyi baltaladınız, dereleri sattınız” diyerek protesto etti. Uzmanlar, yol yapımları, denizlerin doldurulması, dere yataklarının daraltılması, yapılaşma sonucu doğanın tahrip edildiğini belirten uzmanlar, buna iklim değişikliğinin de eklenmesiyle sellerin kaçınılmaz olduğunu kaydetti. 
 
Karadeniz’in yanı sıra Antalya’da etkili olan yağışlarla oluşan sellerde yollardaki parkeler söküldü, bazı mahalleler büyük zarar gördü. 
 
Saros Körfezi'ne kıyısı bulunan Edirne'nin Keşan İlçesi'ne bağlı Mecidiye Köyü'ndeki İbrice Limanı çevresinde faaliyet gösteren taş ocaklarının doğada yarattığı büyük tahribat, yamaç paraşütü ve paramotor pilotu Yılmaz Özkaya tarafından havadan görüntülendi. Görüntülerde ağaçlık alanların çorak arazilere dönmesi, var olan yeşil alanların ise taş ocaklarından çıkan toz nedeniyle griye bürünmesi dikkati çekti.
 
Yaydığı kötü koku nedeniyle İstanbul’un Kadıköy ilçesini adeta yaşanmaz hale getiren Kurbağalıdere'nin ıslahı için yapılan çalışmaları takibe alan çevreciler, dereden çıkartılan balçık ve pisliğin Adalar bölgesine boşaltıldığını kaydetti. Akarsu özelliğini tamamen yitiren Kurbağalıdere'nin ıslah çalışması İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nce üç yıldır devam ediyor. Kurbağalıdere'den kepçeler yardımı ile toplanan atıklar ise Dökü isimli gemilere yükleniyor. Gemilerin nasıl bir rota izlendiğinin tespit edilmesinde kullanılan Marinetraffic internet sitesi üzerinden takibe alan çevreciler, bu gemilerin Sivriada ve Yassıada yakınlarına gidip geldiğini tespit etti.
 
Yırca'da, köylülerin ve çevreci aktivistlerin direnişi üzerine iptal edilen termik santral projesinin arazisinde çıkan yangında sivil toplum örgütleri tarafından dikilen zeytin fidanlarının bir bölümü ve meyve ağaçları zarar gördü. Ağustos ayında Osmangazi ile Mudanya arasındaki Aksungur ile Çağrışan Köyü arasındaki ormanlık bölgede çıkan yangında da 50 hektar fıstık çamı ormanı zarar gördü. Antalya, Mersin, Adana, Muğla ve Diyarbakır’da da orman yangınları çıktı.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, geçen yıl artan ayı saldırıları nedeniyle dört kentte ayıların vurulması için kota belirledi. Artvin'de altı, Kastamonu'da beş, Sinop'ta üç ve Giresun'da bir olmak üzere 15 ayının vurulması için nisan ayında açık artırma usulü ihale yapıldı! Kastamonu'daki beş ayının “av turizmi” kapsamında 50 bin lira karşılığında ekim ayında avlanacağı açıklandı.
 
Arnavutköy Durusu'da, 3. Havalimanı için yüklenici firma İGA tarafından duyurulan ÇED bilgilendirme toplantısı, Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması üyelerinin protestosu nedeniyle yapılamadı. Kuzey Ormanları Savunması basın açıklamasında, toplantının prosedür gereği olarak halkı bilgilendirmek amacıyla proje başlamadan yapılması gerektiğini, proje ihalesinden neredeyse 2,5 yıl, temel atımından bir yıl ve yer tesliminden ise 3,5 ay sonra toplantının yapıldığına dikkat çekildi.
Gezegenin yıllık biyolojik kapasitesinin kullanıldığı ve tüketimin talebin üstüne çıktığı günü belirten “Dünya Limit Aşım Günü” 2015’te 13 Ağustos'u işaret ediyordu. 2014’e göre gezegenin bütçesi 2015’te altı gün daha erken tüketildi. Tüketim hızı bu haliyle devam ederse, 2030’da iki dünya bize ancak yetecek.
 
Los Angeles Belediyesi kente su sağlayan barajlardaki suyun aşırı sıcaklıkla buharlaşarak susuzluğa yol açmasını önlemek için barajları elma büyüklüğünde siyah plastik toplarla örtme kararı aldı. Bu çerçevede, Los Angeles’a su sağlayan barajlardan birine tam 96 milyon plastik top bırakılarak barajın üstü örtüldü.
 
EYLÜL


Kırşehir’deki Seyfe Gölü’nden bilinçsizce su çekilmesi sonucu göl tamamen kurudu.
 
Bolu ile Seben’i birbirine bağlayan yolun Aladağ ve Taşlıyayla mevkilerinde yapılan genişletme ve güzergah değişikliği çalışmaları nedeniyle yüzlerce ağaç kesildi. Kesilen yüzlerce çam ağacı orman depolarına götürülürken, ağaçlardan geriye kalan kökler de iş makineleriyle sökülerek kamyonlara yüklendi.
 
Fatsa’da Ekim 2014’te 100 dönümlük orman arazisindeki ağaçlar kesilerek siyanürle altın ayrıştırılması için çalışma başlatılmıştı. Bölgede kurulan şantiyede çalışmalar devam ederken, tepki gösteren yurttaşlar ve çevreciler tarafından da bölgede direniş çadırı kuruldu. Çevre köylerde yaşayan vatandaşlar, 11 aydır direniş çadırındaki siyanür karşıtı nöbet tutmaya eylemlerini sürdürürken, kimliği belirsiz kişiler tarafından direniş çadırı ateşe verildi. 
 
Sakarya Pamukova’da faaliyet gösteren bir taş ocağında ihbar üzerine açılan büyük bir çukurun içine yaklaşık 12 kamyon kimyasal atık boşaltıldığı ve üzerinin toprakla örtüldüğü ortaya çıktı.
 
Toplam uzunluğu 584 kilometre olan Büyük Menderes Nehri'nin, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli ve Aydın'dan topladığı, regülatör kapaklarında biriken katı ve sıvı atıklar, doğa dostlarının tüm uyarılarına rağmen alınmadı. Söke Ovası'nda regülatörlerde biriken binlerce ton katı ve sıvı atık, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'ndan, Ege Denizi ve Bafa Gölü Tabiat Parkı'na döküldü.
 
Antalya’nın dünyaca ünlü plajı Kaputaş’ta, Kaş Belediyesi’nin büfe ruhsatıyla iş makinelerini sokarak inşaatına başladığı restoran, kafe, duş ve soyunma kabinleri ile tuvalet gibi yapılara yönelik açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.
 
Kırşehir’deki Seyfe Gölü’nden bilinçsizce su çekilmesi sonucu göl tamamen kurudu. Çevreciler yüzlerce yaban kuşuna yataklık eden Seyfe Gölü’nden kalkan toz bulutları çevredeki bitki örtüsüne zarar vermeye başladığını ifade etti.
 
WWF’in Londra Zooloji Topluluğu ile ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, bilim insanları, 1970'den bugüne su altında yaşayan memelilerin, deniz kuşlarının, balıkların ve sürüngenlerin nüfusunun yüzde 49 azaldığını ortaya koydu.Özellikle insanların beslenme amaçlı tükettikleri deniz canlılarının sayısındaki düşüşün hız kazandığı, ton balığı ve uskumru nüfusunda yüzde 74 azalma olduğu belirtildi.
 
Eylül ayı dünyada dev şirketlerin imza attığı skandallara sahne oldu. Volkswagen imza attığı emisyon skandalı tüm dünyada yankılandı. ABD'nin Çevre Koruma Müdürlüğü, Volkswagen'in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıklayarak, şirketi egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak düşük göstermekle suçladı. Toplam cezanın 18 milyar dolarla daha önce görülmemiş seviyelere çıkabileceğine işaret edildi.
 
Sekiz ay süren bir araştırmacı gazetecilik çalışması ile Plutzer ödülü sahibi InsideClimate News, ABD’li petrol devi Exxon’un kendi biliminsanlarının 1970’lerden beri iklim değişikliğinin insan eliyle yaratılmış olduğunu bildiğini, ama bunu büyük bir titizlikle gizlediğini belgeleriyle ve emekli çalışanların tanıklığıyla ortaya koydu. Küresel ısınmanın ölümcül etkilerini onlarca yıldır bilmesine rağmen Exxon, dezenformasyon kampanyalarından ve iklim inkârcılığı üzerine lobi faaliyetlerinden geri durmadı. New York Başsavcısı, iklim değişikliğiyle ilgili kamuyu yanlış bilgilendirmeden soruşturma açtı.
 
Petrol devi Shell, kuzey Kutbu’ndaki tartışmalı petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine son verdi. Shell, yüksek maliyet ve denemelerinin hayal kırıklığı yaratmasını bu karara gerekçe olarak gösterdi. Çalışmaları sonlandırmanın maliyetinin 3 milyar doları bulduğunu kaydeden Shell, buna yaklaşık 1 milyar 100 milyon doların da sözleşmeler nedeniyle ekleneceğini belirtildi.
 
Yeni Zelanda'da 30 yıl önce çevre örgütü Greenpeace'in Rainbow Warrior adlı gemisine düzenlenen saldırıda rol alan Fransız gizli servis dalgıcı Jean-Luc Kister, yaptıkları nedeniyle ilk kez özür diledi. Rainbow Warrior gemisi mayınlandığı 10 Temmuz 1985 günü nükleer deneme yapılacak Fransız Polinezya’sındaki Mururoa mercan adalarına demir almak üzereydi. Kister'in yerleştirdiği iki mayın Auckland Limanı'nda demirli gemiyi hemen batırmış ve Portekizli Fotoğrafçı Fernando Pereira ölmüştü.
 
Dünya Meteoroloji Örgütü, mart ayında başlayan El Nino doğa olayının, 2015’in son yarısında etkisini giderek artırabileceğini ve son 50 yılın en güçlülerinden biri olabileceğini açıkladı. El Nino, yarattığı ısıtıcı etki nedeniyle kasırgalara, şiddetli yağışlara, taşkınlara, kuraklıklara, yangınlara ve tarımsal ürün kayıplarına yol açıyor, bütün bunların sonucu olarak da salgın hastalıklar artıyor ve çok sayıda kişi ölüyor.
 
Çin, hava kirliliğiyle mücadele kapsamında Pekin'deki araba üretimi ve kullanımına kısıtlamalar getirdi. 5 milyon arabanın dönüşümlü olarak kullanımını da içeren bu kısıtlamalardan sonra başkent Pekin'de uzun zamandan sonra gökyüzünün mavisi görüldü.
 
Ortadoğu'da en az 15 kişinin ölümüne neden olan kum fırtınası muhaliflerin denetimindeki bölgelerde yaşayan Suriyelileri memnun etti. Kum fırtınasının doğal bir uçuşa yasak bölge oluşturduğunu söyleyen Suriyeliler, "Kum fırtınası Esad'in bize attığı varil bombalardan daha iyi" açıklaması yaptı. 
 
EKİM
 

Şili’de dünyanın en kurak bölgesi olarak bilinen Atacama Çölü çiçeklerle kaplandı.

Ekim ayında bakanların ilginç açıklamarı dikkat çekti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yeşil Yol'a bölge halkının sahip çıktığını iddia ederek, tepki gösterenlerin “dışarıdan gelen provokatörler” olduğunu söyledi, Eroğlu, “Bu yol ormandan geçmiyor, ormandan geçen kısmı çok cüzi miktarda. 13 adet ağaç kesilmiş” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ise, “Beton makinesinin sesi bu ülkede hiç eksik olmasın. Bu beton makinası -ben inşaat mühendisiyim- çok keyif alırım onun sesinden böyle pat pat pat vurdukça. Türkiye kalkınıyor, kalkınacak gelişecek. Türkiye birilerine rağmen kalkınacak. Bu beton pompaları hiç durmasın. Rabbim bu ülkeyi hep böyle kalkındırsın” diyerek beton hayranlığını dile getirdi. 
 
İğneada'ya nükleer santral yapılacağı 20 yıldır dilden dile dolaşan bir söylentiydi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un 3. nükleer santralın İğneada'ya yapılacağını açıklaması söylenti, gerçeğe mi dönüşüyor endişesine dönüştü. Geçici hükümet bakanı Alaboyun, ABD’li Westinghouse ile mutabakat zaptı imzalandığını da açıkladı. Bölge halkı ve çevreciler karara tepki gösterdi.
 
Şili’de dünyanın en kurak bölgesi olarak bilinen Atacama Çölü çiçeklerle kaplandı. Tek bir yağmur damlası olmadan 173 ay geçiren Atacama dünyanın en kuru bölgesi olma rekorunu elinde tutuyordu. Okyanus sularının ısınmasıyla kasırga, sel, heyelan veya kuraklığı artıran El Nino doğa olayı iklimleri değiştiriyor. Bölgeye bir günde 14 yıllık yağmur yağmasıyla çöl, sarı, kırmızı, mor ve beyaz renklere sahip farklı çiçeklerle kaplandı.
 
Japonya’da 2011’de yaşanan deprem ve tsunaminin etkisiyle Fukuşima Nükleer Santrali’nde meydana gelen sızıntı sonrası ilk kez radyasyon bağlantılı kanser vakası tespit edildi.
 
Küresel ısınmanın etkisiyle yaşanan iklim değişikliklerinin neden olduğu dünyanın farklı bölgelerinde yoğun kar yağışı, sel, heyelan, kasırga ve kuraklığı artıran El Nino'nun bu yıl zirve yapmasının beklendiği belirtildi. İngiliz bilim insanları bu kış rekor kar yağışı beklediklerini açıklarken Türkiye için de soğuk hava ve sel uyarısı yapıldı. Süper El Nino son 30 yılda 1982 ve 1997'de olmak üzere iki kez etkili olmuştu.
 
Amerikan Doğa Tarihi araştırmacısı Christopher Filardi, en son 1950'lerde görülen ve tükenme aşamasındaki nadir 'Bıyıklı Yalıçapkını'nı öldürdü. Nedenini ise “bilimsel çalışmalar” olarak açıkladı. 2015’te ABD’li diş hekimi Walter James Palmer, rehberlere 50 bin dolar ödeyerek Zimbabwe Ulusal Parkı'nın ünlü aslanı Cecil’i parkın dışına çıkartıp tüfekle vurmuştu. Bilim için ya da zevk için, canlıların hayatına kast edenlere hayvan hakları örgütlerinden tepki yağdı.
 
IMF Başkanı Christine Lagarde, iklim değişikliyle mücadele için petrol ve kömür gibi fosil yakıtlarına uygulanan teşviklerin bir an önce kaldırılması gerektiğini belirterek, “Eğer yapılması gerekenden tavuklar gibi topluca kaçarsak, hepimiz tavuk gibi pişeceğiz, kızaracağız, kavrulacağız” dedi.
 
KASIM
 

Batı Karadeniz'de planlanan 13 yeni santral Zonguldak'ta protesto edildi. 

 

Sayıştay, Muğla'da doğal SİT ve özel çevre koruma bölgelerindeki yerlerin, mevzuata aykırı şekilde ihale edildiğini tespit etti. Sayıştay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2014’teki faaliyetlerine ilişkin denetim raporunda, ona bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ve Muğla Valiliği'ne bağlı Muğla'ya Hizmet Vakfı'nın yüzde 50'şer hisse ortaklığıyla kurulan MUÇEV'e verilen ihaleleri mevzuata aykırı buldu.
 
Türkiye'nin değişik üniversitelerinde görev yapan 23 akademisyen, iklim değişikliğinin en önemli nedeninin kömür olduğunu ve Türkiye'nin kömüre dayalı enerji politikalarından vazgeçmesi gerektiğini anlatan bir bildiri yayımladı.
 
Artvin'in Arhavi ilçesinde şehir merkezine yapılan ve mahkeme kararıyla “ÇED Olumlu” raporu iki kez iptal edilen Kavak HES projesinin inşaatı tekrar başlayınca bölge halkı HES inşaatının durdurulması için Arhavi Cumhuriyet Başsavcılığa başvurarak suç duyurusunda bulundu. Ardından inşaat sahasına yol ve köprü yapımı için iş makinelerinin jandarma eşliğinde çalışmaya başlaması tepkilere neden oldu. İnşaat sahası girişinde toplanan bir grup tepki gösterdi, iş makinesinin önüne oturarak çalışmayı engelleyen 56 yaşındaki Leyla Öncel jandarma ekiplerince gözaltına alındı.
 
Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen İklim Forumu'nda dünya için önemli raporlar açıklandı. Altı akademisyenin hazırladığı iklim raporuna göre, Türkiye'de her yıl termik santraller yüzünden 2876 kişinin erken öldüğü kaydedildi. Avrupa Birliği ülkelerindeki termik santraller kaynaklı erken ölüm sayısı ise 18 bin 200.
 
Antalya’da G20 Zirvesi'nin başladığı gün, Zonguldak'ta da önemli bir yürüyüş yapıldı. Türkiye'de en çok termik santral yapılmak istenen bölgelerden biri olan Batı Karadeniz'de planlanan 13 yeni santral protesto edildi. Zonguldaklılar, bölgenin artık yaşanabilir olmaktan çıkacağını belirtti.
 
Sakarya'nın kuzeyinde, Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasındaki Acarlar Longozu'nu besleyen dere, kızıl renkli ve üzeri köpüklü aktı. Bartın'da da kent merkezi içerisinden geçen ırmakta artan kirlilik nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Ekipler, simsiyah akan suyla ilgili inceleme başlattı.
 
Birleşmiş Milletler, atmosfere salınan sera etkisi yaratan gazların oranının 2014 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. Oranlar, güvenilir sera gazı ölçümlerinin 30 yıl önce başlamasından itibaren her yıl artıyor. Dünya Meteoroloji Kurumu da her yıl yayınladığı bildirisinde, dünyada küresel sıcaklığın artacağı, daha şiddetli hava olaylarıyla karşılaşılacağı ve deniz seviyesinin yükseleceği uyarısı yaptı. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İZSU kanalizasyon çalışmaları Eski Foça'da SİT alanındaki tarihi mezarları yok etti. İzmir II Numaralı Koruma Kurulu 2011’de reddettiği projeyi 2014’te kabul edince binlerce yıllık mezarlar kanalizasyon kazılarına kurban gitti. Bilirkişi katliama göz yumdu.
 
ABD’de büyük tartışmalara neden olan ve ABD Senatosu ve Kongresi tarafından onadan Keystone XL petrol boru hattı projesini Başkan Barack Obama veto etti.  Obama, Kanada’dan Meksika Körfezi'ne petrol taşıyacak boru hattının yapımını veto etme kararını, Dışişleri Bakanlığı ve başka yetkililerle yoğun görüşmeler yaptıktan sonra aldığını söyledi.
 
Volkswagen'in dizel motorlarından sonra benzinli motorlarının da karbon emisyonunu kasıtlı olarak düşük gösterdiği ortaya çıktı. Almanya Ulaştırma Bakanı Aleksander Dobrint, araç sahiplerinin uğradığı zararın kapatılmasından VW'nin sorumlu olduğunu ve bu sorumluluğun şirket tarafından karşılanması için Maliye Bakanlığı ile birlikte özel bir yasa tasarısı hazırlanacağını duyurdu.
 
Avrupa Komisyonu, 19 AB ülkesinin genetik yapısıyla oynanmış GDO’lu tarım ürünlerinin yetiştirilmesini yasaklayacağını duyurdu. AB ülkeleri sağlık ve çevresel risklerin yanında siyasi kaygılarla da topraklarında GDO’lu ürünlerin yetiştirilmesine izin vermeyecek. Çevre korumacı gruplar bu kararı memnuniyetle karşıladı. Avrupa Komisyonu sağlık ve çevreye etkileri nedeniyle GDO’lu ürünlerin kullanımına karşı çıkıyor.
 
ARALIK 
 

Aralık ayında İstanbul’da hava kirliliği zirve yaptı, havadaki zararlı madde değerleri tehlike sınırını aştı. 

Germanwatch adlı Alman sivil toplum örgütü reasürans şirketi Münchner Rück'ün verilerine dayanarak her yıl doğal felaketlerin dökümünü çıkarıyor. Örgütün gayesi, en çok hangi ülkelerin radikal hava olaylarından etkilendiğine dair bir endeks hazırlamak. Rapora göre, 1995 – 2014 yılları arasında Sandy ve Mitch kasırgalarıyla Nargis siklonu ve Hayan tayfunu Honduras, Myanmar, Haiti ve Filipinler gibi yoksul ülkelerde yüksek can ve mal kaybına yol açtı. Aynı yıllar arasında doğal felaketler 525 bin kişinin ölümüne sebebiyet verdi.
 
İklim değişikliğine yönelik kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla kurulmuş Avrupalı bir inisiyatif olan #İklimKuşaklarıyız için çalışan yedi fotoğrafçı, yedi ülkede, yedi aileyi fotoğrafladı. Çekilen fotoğraflar Paris 2015 İklim Zirvesi boyunca Fransa, Belçika, İngiltere, Almanya, İtalya, Danimarka ve Türkiye'de eş zamanlı olarak sergilendi.
 
Konya 1. İdare Mahkemesi, Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Karapınar havzasında kurulması planlanan Karaman Akçaşehir kömür ocağı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Firma karara itiraz ederek temyiz için Danıştay'a başvurdu. Danıştay, yürütmeyi durdurma kararını onayladı.
 
Antalya'da Rixos Oteller Grubu'nun Beydağları Olimpos Milli Parkı içinde projelendirilen “Dreams of Phaselis” otel projesi, tamamen rafa kalktı. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, mevcut imar planlarının iptaline karar verdi.
 
Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı 7766 nüfuslu Çatalağzı Beldesi'nde faaliyette olan üç termik santrale ek olarak bir santralin yapımı sürerken, yeni üç santral kurulması için yapılan başvuruya da onay çıktı. ÇED süreçleri devam eden üç santralin devreye girmesiyle beldede yedi termik santral faaliyet gösterecek.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı hava kalitesi ölçümleri sonucu hava kirliliğinde en riskli yerin Edirne’nin Keşan ilçesi olduğu tespit edildi. Keşan’ın havası “tehlikeli” sınıfında yer alırken Bakanlık, ilçede acilen doğalgaza geçilmesi uyarısında bulundu. 
 
Aralık ayında İstanbul’da hava kirliliği zirve yaptı, havadaki toz partikül ve azot oksit değerleri tehlike sınırını aştı. 
 
196 ülkenin siyasilerinin, bürokratlarının, sivil toplum temsilcilerinin katıldığı Paris’teki COP21 İklim Zirvesi, iklim değişikliği ile mücadele konusunda tüm dünyanın beraber harekete geçeceği bir anlaşma metniyle sonuçlandı. Anlaşma küresel ısınmayı 2 °C’nin altında, “mümkünse” 1,5 °C’de sınırlandırmayı hedefliyor. Anlaşma metni genel olarak beklendiği gibi güçlü çıkmadı, anlaşmanın en önemli eksiği iklim değişikliğini durduramayacak olması.
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.